Najavljene carine američkog predsjednika Donalda Trumpa na uvoz iz brojnih zemalja širom svijeta stupile su na snagu u srijedu ujuto po hrvatskom vremenu, a sad uključuju i namet od 104 posto na svu kinesku robu, što produbljuje njegov globalni trgovinski rat s najvećim partnerima, te novi poticaj rasprodajama na financijskim tržištima.
Trumpove carine su u posljednjih tjedan dana potresle globalni trgovinski poredak koji je bio na snazi desetljećima, uvelike povećale bojazan od globalne recesije, te na burzama izbrisale bilijune dolara tržišne vrijednosti velikih kompanija. Nakon što je Trump prošle srijede predstavio table s popisom zemaljama i carinskim stopama, koje lažno opisuje kao “recipročne,” referentni indeks S&P 500 pretrpio je najveći pad još od njegovog osnutka 1957., i sada se približava tzv. bear marketu, padu od 20 posto u odnosu na posljednji vrhunac.
Globalne obveznice – imovina za koju se smatra da je relativno sigurna – također se u srijedu počela masovno rasprodavati, što znači da ulagači bježe u sigurnost gotovine. Kretanja europskih I američkih burzovnih budućnosnica ukazuju da je najgore tek pred nama, nakon što je u većini Azije bio još jedan loš dan. Ipak, kineske dionice zasad su stabilne, uslijed državne intervencije koja je pružila potporu trgovini.
Trump zasad ignorira sve tržišne pokazatelje, a u porukama nudi dvojake signale iz kojih se ne može iščitati hoće li se carine zadržati kao dugoročna politika, ili ih želi koristiti kao pregovaračku taktiku. Trumpova vlada ima zakazane razgovore s predstavnicima Južne Koreje i Japana, dvama bliskim saveznicima i velikim trgovinskim partnerima, a talijanska premijerka Giorgia Meloni trebala bi posjetiti Washington sljedećeg tjedna.
Tvit sa dezinformacijom da Trump razmišlja o odgodi carina prenijeli su američki mediji, što je dovelo do kratkotrajnohg rasta – no nakon demantija iz Bijele kuće dionice su opet nastavile pad, i do kraja dana izgubile sve ranije dobitke.
Njemački ministar financija Joerg Kukies rekao je u srijedu da je njemačko gospodarstvo u opasnosti od još jedne recesije, zbog globalnih trgovinskih napetosti. Njemačka je već u posljednje dvije godine zabilježila pad BDP-a. Investicijska banka JP Morgan u najnovijim procjenama prignozira da postoji 60 posto vjerojatnost da globalna ekonomija prije kraja ove godine uđe u recesiju.
Trump je gotovo udvostručio carine na uvoz iz Kine, koje su prošlog tjedna bile postavljene na 54 posto, kao odgovor na protumjere koje je Peking najavio prošlog tjedna. Kina je obećala borbu protiv te, kako kažu, “ucjene.” Središnje banke na Novom Zelandu i u Indiji snizile su u srijedu kamatne stope, vjerojatno prve u nizu takvih poteza koji slijede, jer se očekuje da će središnje banke širom svijeta morati pokušati ublažiti štetu koju će američke carine nanijeti njihovim gospodarstvima.
Neke druge države reagiraju povećanjem fiskalne potpore za ključne izvozne sektore, a Južna Koreja najavila je i niz hitnih mjera za pomoć proizvođačima automobila, uključujući porezne olakšice i subvencije.
Pročitajte još:
Izgledno je da će u konačnici američki potrošači vjerojatno snositi teret Trumpovog trgovinskog rata, jer bi zbog carina za brojne proizvode mogli biti prisiljeni plaćati više cijene, za sve od odjeće i tenisica do elektronike i vina. Gotovo tri četvrtine Amerikanaca očekuje rast cijena svakodnevnih potrepština u narednih šest mjeseci, po istraživanju agencije Reuters/Ipsos.
Puni efekt carina još se neko vrijeme ipak neće osjetiti, jer će sva roba koja je već u tranzitu u trenutku stupanja novih pravila na snagu biti izuzeta od novih nameta, pod uvjetom da stigne u SAD do 27. svibnja. Na snagu su stupile i carine od 20 posto na sav uvoz iz Europske unije, a očekuje se da će kasnije u srijedu dužnosnici EU imati nove razgovore o prikladnom odgovoru na američke mjere.
Jedan odgovor
U takvim uvjetima gotovo je nemoguće poslovno planiranje za tvrtke