Tvrtka Dream osnovana u siječnju 2023. godine, koja se bavi razvojem rješenja za vlade u području kibernetičke sigurnosti, dosegnula je vrijednost od 1,1 milijardu dolara svrstavši se tako u krug jednoroga.
Dream ima sjedište u Tel Avivu, a zanimljivost je tvrtke da ju je osnovao bivši austrijski kancelar Sebastian Kurz zajedno s izraelskim poduzetnikom Shalevom Huliom i stručnjakom za kibernetičku sigurnost Gilom Dolevom.
Podsjetimo, Kurz je podnio ostavku u listopadu 2021. godine zbog korupcijskog skandala.
Ovoga tjedna Dream je pokrenuo novi krug ponude za investitore u potrazi za iznosom od 100 milijuna dolara. Rješenja koja razvija ta tvrtka imaju za cilj identificirati i ukloniti kibernetičke prijetnje prije no što se materijaliziraju.
Prošle godine Dream je ostvario prodaju od 130 milijuna dolara vladama i drugim državnim organizacijama koje se bave kibernetičkom sigurnošću.
“Sofisticirani kibernetički napadi na našu kritičnu infrastrukturu se povećavaju, kako u smislu rasprostranjenosti tako i u smislu složenosti. Kao premijer vidio sam iz prve ruke kako ti napadi mogu ljudima nanijeti stvarnu štetu i imaju kapacitet u najširem smislu poremetiti društvo. Osnivanjem Dreama naša je misija osnažiti države u borbi protiv onoga što se definira kao ključna prijetnja u kontekstu nacionalne sigurnosti našeg doba”, izjavio je Kurz.
Novi krug prikupljanja sredstava pokrenut je radi ubrzanja razvoja Dreamova kibernetičkog jezičnog modela te treba poslužiti širenju na nova tržišta. Iz tvrtke navode da se žele fokusirati na tržišta gdje kibernetičke prijetnje čine značajan izazov za nacionalnu sigurnost.
Kibernetički stručnjaci ističu da vlade i tvrtke moraju razvijati sve bolje obrambene strategije u području umjetne inteligencije jer i kibernetički kriminalci lansiraju sve više napada koristeći tehnologiju umjetne inteligencije. Primjerice, umjetna se inteligencija sada koristi za stvaranje prividno realističnih, premda lažnih, poruka koje bi potakle pojedince na dijeljenje osjetljivih informacija.
Pročitajte još:
Šteta zbog kibernetičkog kriminala je, kako je nedavno objavio Svjetski gospodarski forum, u svijetu narasla s tri bilijuna dolara u 2015. na šest bilijuna u 2021. godini, a procjenjuje se da će do kraja ovog desetljeća doći na 15,6 bilijuna dolara, prenosi Euronews.
Razne organizacije potrošile su otprilike 200 milijardi dolara u 2024. na proizvode i usluge za kibernetičku sigurnost, procjenjuje McKinsey.
2 Odgovora
Kad nema u politici ima u IT sektoru…
Izgleda kako su ipak potrebne napredne tehnologije u borbi protiv kibernetičkih napada